Odbornosť našej ambulancie

Sonografické vyšetrenie bedrových kĺbikov novorodencov (pre viac informácií kliknite na leták tu )

Špecializáciou ambulancie je liečba ochorení a úrazov pohybového aparátu, ale radi sa venujeme aj skríningu novorodencov pri vyšetrení bedrových kĺbikov v 2.-3. týždni po narodení. Tieto deti vyšetrujeme aj bez objednania, môžu sa zastaviť v rámci prechádzky.

Dospelým poradíme ako zmierniť bolesti pri degeneratívnych ochoreniach kolien, bedrových kĺbov, ramien, členkov alebo chrbtice. Nájdeme optimálny spôsob liečby, či už konzervatívnej alebo odošleme pacienta na operačný zákrok, ak si to stav vyžaduje. Akútne úrazy vyšetrujeme prednostne.

Najčastejšie diagnózy, ktoré privedú pacienta k nám

BOLESŤ CHRBTICE

Obťažujúce bolesti krčnej, hrudnej alebo bedrovej chrbtice, ktoré vedia znepríjemniť život. Rôzne stupne poškodenia platničiek, skoliózy, obmedzenie pohyblivosti, bolesti krížov, pocit bolestí šírenia z chrbtice do dolných končatín a ich tŕpnutie, stuhnuté svalstvo.

BOLESTI KĹBOV

Ťažkosti v oblasti bedrových, kolenných a ramenných kĺbov, ktoré sa často prejavujú rannou stuhnutosťou, obmedzením hybnosti, praskotmi a prelupovaním alebo blokovaním pohybov, poruchy šliach a svalov v týchto oblastiach. Často sa jedná o poškodenie meniskov, chrupaviek alebo väzov aj v závislosti od veku pacienta.

PROBLEMATICKÉ MALÉ KĹBY

Problematické malé kĺby rúk a nôh potrápia nejedného seniora. Krivé palce na nohách „hallux valgus“ a ploché nohy však nájdeme aj u mladých pacientov. Artrózy členkov, alebo hrbolčeky v oblasti prstov rúk či prelupujúce prsty vyžadujú tiež špeciálny liečebný postup.

POÚRAZOVÉ STAVY

Poúrazové stavy pohybového aparátu, ako napríklad podvrtnuté kolena, „voda v kolene“, opuchy a tržné rany po pádoch, vykĺbené ramená, bolesti končatín, svalov, úponov a chrbtice pri traumatickej príčine.

ŠPORTOVÁ MEDICÍNA

V športovej medicíne nájdeme mnoho ťažkostí súvisiacich s nadmerným zaťažením tela, ktoré sa prejavia bolesťami svalov, šliach, úponov alebo kĺbov. Aktívny alebo profesionálny športovec vyžaduje určité špecifiká v prístupe a liečbe, ktoré na základe dlhoročných skúseností aplikujeme do praxe. V komunikácii a terapii zohľadňujeme denný režim športovca, stravovací plán, používanie výživových doplnkov a výrazne prihliadame na antidopingové pravidlá, ktoré nedovoľujú použitie niektorých preparátov v súťažnom a mimo súťažnom období.

DETSKÍ PACIENTI

Detskí pacienti najčastejšie prichádzajú, keď si rodičia či pediater všimnú, že ich ratolesť „krivo stojí“, alebo „mu padá klenba“ na nohách. Následná liečba skoliózy chrbtice či plochých nôh je systematická, dlhodobá, ale prináša svoje pozitívne výsledky. Čím skôr sa ochorenie diagnostikuje, tým lepšia je prognóza do budúcna.

KAŽDÁ LIEČBA

Pri každej liečbe je nevyhnutná spolupráca lekára, sestry a pacienta, s pozitívnym myslením a snahou zakomponovať odporúčania do svojho života. Lekár ochotne a rád pomôže pri vylepšení a stabilizácii Vášho zdravia. Lekár môže byť Váš priateľ, ktorý Vám poradí a pomôže, keď ste bezradní.

Služby fyzioterapeuta

V priestoroch ambulancie poskytuje svoje služby aj skúsený diplomovaný fyzioterapeut Mgr. Daniel Krutý, MSc. Fyzioterapia má veľmi významné miesto pri ochoreniach pohybového aparátu a je neoddeliteľnou súčasťou práce ortopéda, traumatológa, neurológa, či ďalších odborností. Správna edukácia pacienta, nácvik cvičení a rôzne metódy fyzioterapie poskytnú klientom urýchlenie liečby a zlepšia ich zdravotný stav. Individuálny prístup ocenia rodičia pri zdravotnej starostlivosti o deti s plochými nohami, skoliózou, či bolesťami kolien, ale aj dospelí so širokým spektrom ťažkostí kolien, ramien, bedrových kĺbov aj chrbtice. Objednanie klientov na individuálne konzultácie a liečbu je možné obvyklým spôsobom, ako je uvedené v ďalších sekciách.

Metódy liečby poskytované fyzioterapeutom:

Proprioceptívna nervosvalová facilitácia, ktorá sa používa
- v ortopédii – pooperačné a poúrazové stavy kĺbov, chrbtice, degeneratívne ochorenia kĺbov, pri poruchách držania tela (skolióza, plochonožie) atď.
- u klientov s funkčným ochorením pohybového systému,
- u neurologických ochorení – transverzálne miechové lézie, periférne neuropatie, skleróza multiplex, stav po CMP atď.

Mobilizačné techniky – uvoľňovanie kĺbov, chrbtice a končatín
Klasické masáže
Reflexné segmentálne masáže – vhodné pri bolestiach vyžarujúcich do končatín z dôvodu bolestí a porúch chrbtice
Manuálne lymfodrenáže – pri poruchách lymfatického systému, pre regeneráciu organizmu po športovej záťaži
Športová rehabilitácia – regenerácia a relaxácia preťažovaných častí svalového aparátu pri výkone
PNF metodika - terapeut učí pacienta cvičenia s končatinami a trupom v diagonálach, čím dochádza k aktivácii správnych pohybových vzorov, ku zvýšeniu rozsahu pohybu a posilneniu svalovej sily. Je to veľmi účinná metóda urýchľujúca návrat funkčných schopností pohybového aparátu.
Kinesiotejping a stabilizačný tejping - okamžitá úľava od bolesti po úraze, záťaži, trvalých bolestiach alebo funkčných poruchách pohybového aparátu vhodným a odborným nalepením špeciálnej elastickej pásky na kožu v bolestivej oblasti.

Našim krédom je
ľudský prístup, profesionalita, rešpekt, ochota a slušnosť.